فوت اول

سال ۹۳ بود که کمابیش به صورت فریلنسری کار می‌کردم. در سال ۹۴ عضوی از شرکت سروش مدیا شدم و در قسمت تولید ویدیو و گرافیک مشغول شدم. تقریباً در آن زمان مبتدی بودم و آنجا متخصص ویدیو نداشت و لازم بود با سعی و خطا در حوزه‌ی تخصصی ام پیشرفت کنم. اما در حوزه گرافیک خود رییس شرکت تخصص و همچنین سرعت شگفت انگیز داشت. (قبل از تاسیس شرکت دفتر تبلیغاتی داشت.)

برای رشد و پیشرفت در زمینه گرافیک دو نکته خیلی مهم به من گفت که تا الآن بارها و بارها از آن دو نکته در گرافیک، ویدیو و همچنین زندگی‌ام استفاده کرده‌ام و می‌کنم. به شما هم توصیه اکید دارم که به عنوان یک گزینه از آن‌ها استفاده کنید طوری که اگر استادی در کنارتان نبود و یا زمان خیلی کمی داشتید بتوانید موقتاً کار خود را راه بیاندازید تا در فرصتی مناسب از تجربیات استاد استفاده کنید.

با این دو نکته در کارم پیشرفت کردم، ماجراجویی های جالبی را تجربه کردم و همچنین شکست های ارزشمندی خوردم.

اولین نکته خیلی مهم این است که “خوب ببینیم” مثلاً در هنر گرافیک باید بهترین کارها را دید، در زمینه ساخت موشن گرافیک باید کارهای سطح بالا را دید، در زمینه بازیگری باید بازی بازیگران بزرگ را دید و یا حتی مثلاً در زمینه معماری هم باید آثار شاهکار را دید. از این قبیل مثال ها زیاد است که من به همین ها اکتفا می کنم، مطمئنم اهمیت و ارزش خوب دیدن را تا حالا حس کرده‌اید.

خوب دیدن باعث می شود تا زیبایی ها را بهتر بتوانیم درک کنیم، تا بهتر بتوانیم کیفیت کار را تشخیص دهیم، تا بتوانیم با حوزه کاری خود، همکاران، سبک‌ها و … بیشتر آشنا شویم، تا بتوانیم در شروع کار خود از آنها الگو بگیریم و کم کم به سبک منحصر به فرد خود برسیم.

و اما مسئله بعدی که جناب رئیس شرکت به من آموخت “سرچ کردن” بود.

باید بتوانیم در اینترنت آن چیزی را که می‌خواهیم به راحتی پیدا کنیم. قسمتی مهم از کار همین “سرچ کردن” است باید بتوانیم در زبان‌های دیگر هم سرچ کنیم در جستجوی تصاویر خبره باشیم و در یافتن ویدیو ها به بهترین شکل عمل کنیم.

به جرأت می‌توانم بگویم که یادگیری “درست سرچ کردن” تاثیر بسزایی روی پیشرفتم در گرافیک و مخصوصاً موشن گرافیک داشته‌است.

در مورد این موضوع چند نکته خیلی مهم حائز اهمیت است: اول اینکه به زبان انگلیسی هم بتوانیم سرچ کنیم؛ ترفند های سرچ کردن تصاویر را هم فرا بگیریم و منابع و مرجع ها در حوزه های مختلف را پیدا کنیم. من در bookmark مرورگرم تعداد بسیار زیادی سایت در زمینه فوتیج ها، گرافیک، صداها، موشن گرافیک، آموزش ها و … ذخیره دارم که در مواقع ضروری از آنها استفاده می کنم.

و در نهایت حرف آخرم این است : « رفیقی که قصد استارت کسب و کار یا حرفه ای شدن در آن را داری، به عنوان گزینه کمکی اثرگذار در کنار متخصص یا استاد می توانی از “خوب دیدن” و درست “سرچ کردن” استفاده کنی. از این‌ها غافل نشو. یا حق.»

1 دیدگاه برای “فوت اول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *